Kombi Arıza

Havaların soğuması ile daha sık kullanılan, genel itibarıyla da sıcak su özelliği sayesinde yıl boyu aktif olan kombiler, çeşitli arızalarla karşımıza çıkabiliyor. Peki kombiler hangi nedenlere bağlı olarak arızalanıyor, problemler nasıl giderilebilir?

Kombi arıza nedenleri arasında bakımların zamanında yaptırılmaması, dış faktörler ve sık kullanım öne çıkıyor. Ayrıca tesisat, kurulum hataları ve enerji kaynaklı arızalar da gündeme gelebiliyor. Arızalar sistemdeki başka parçaları da etkileyerek zaman içinde telafisi daha maliyetli süreçleri beraberinde getirebiliyor. Bu nedenle arıza durumunda vakit kaybedilmeden destek alınması önerilir.

Kurulum Hataları

Kurulum hataları, kombilerin çalışmasını direkt olarak etkilemektedir. Tesisat kaçakları, yalnız boru kaynağı, yanlış boru çapı, kalitesiz malzeme kullanımı (radyatör vanaları, vb.) kurulum hatalarına örnek olabilir. Tesisat eksikliğinin tespiti zor olduğu için baştan güvenilir, yetkili merkezlerden hizmet alınması tavsiye edilmektedir.

Tesisat Su Basıncı

Ortalama 1,5 bar olması gereken kombiye tesisattan gelen suyun basıncı, çeşitli nedenlere değişebilir. Genellikle su ilave edilerek ya da azaltılarak sorunların çözümü sağlanır. Burada en ciddi kombi arıza tehlikesi ise korozyondur, kombinin ömrünü kısalttığı için işlemlerin güvenilir, yetkili merkezlerden hizmet alınarak gerçekleştirilmesi önerilir.

Kullanıcı Hataları

Genellikle kombinin resetlenmesi ile düzelir, ileri düzeylerde kalıcı kombi arızalarına neden oluşturabilir. Başlıca kombi kullanıcı hataları arasında gaz vanası kapalıyken kombinin çalıştırılması, kombinin yaz-kış modunda yanlış kullanımı gelir.

Çevresel Etmenler

Elektrik kesintileri ve voltaj dalgalanmaları başlıca kombi arıza nedeni oluşturan çevresel etmenlerdir. Elektrik kesintisi durumunda kombiyi kapalı konuma getirmek iyi bir adım olabilir. Ayrıca düşük voltajlarda koruma sağlayacak regülatörler kullanılabilir. Bir diğer çevresel etmen de donmadır. Don durumu, özellikle balkon gibi dış mekanlarda monte edilmiş kombilerde daha sık görülür. Don korumasının aktif edilmesi önerilir.

  • Yoğuşma giderinin uygun çapta olmaması
  • Hermetik baca sistemine sahip kombilerde tozlanma
  • Tesisat suyunun kirlenmesi gibi başka sorun kaynakları da bulunur.

Genel itibarıyla bakımsız kombilerde arızalarla daha sık karşılaşılıyor. Parça ömürlerinin daha da uzun olması için kombi bakımlarının yapılmasına önem verilmesi öneriliyor. Temizlik ve gerekli onarımlar/değişimlerin yetkili servisler tarafından yapılması da büyük önem taşır. Burada yetkisiz servislerin tercihi telafisi çok daha güç sorunlara neden oluşturabilir.

Kombi arıza problemlerinin karşınıza çıkması durumunda profesyonel ekibi ile güvenin adresi Merkez Kombi Servis yanınızda. Kombi arıza durumlarında uygun fiyat politikası esas alınır. Müşteri memnuniyeti önceliğimizdir. Bizimle gönül rahatlığıyla iletişime geçebilirsiniz.

Merkez Kombi Servis

Merkez Kombi Servis, kombi tamir servisi güvenilir ve birinci sınıf servis hizmeti ile sizinle. İhtiyaç duyulan kombi servis, tamir, kombi bakım, petek temizleme hizmetleri Merkez Kombi Servis ile bir telefon kadar yakınınızda.